#45 👨‍💻 Jak nejlevněji automaticky nakupovat bitcoin

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

Subscribe now


Bitcoin se mění v očích investorů ze spekulativního nástroje na investiční třídu aktiva. Při této změně přibývá stále více nových uživatelů, kteří hledají způsoby, jak investovat do Bitcoinu. A právě automatické periodické nákupy (DCA) jsou nejlepší možností pro začínající investory.

Proč nakupovat periodicky automaticky?

Na stránce dcabtc.com je kalkulačka, která vám vypočítá, kolik byste vydělali pravidelným investováním do bitcoinu v libovolném časovém úseku.

Periodické nakupování je vhodná strategie z těchto důvodů:

  • Snižování výkyvů - Automatické periodické nákupy snižují kolísání investice.

  • Klidné spaní - Nemusíte se rozhodovat kdy nakoupit, prostě jenom držíte strategii. Nemusíte se bát, že vám ujíždí vlak, protože máte už něco nakoupeno a nemusíte se strachovat propadu, protože budete nakupovat levněji a tím snižovat průměrnou nákupní cenu.

  • Výkonější strategie než all in - Pokud rozdělíme budoucí možný vývoj ceny na 3 možné scénáře: Cena půjde nahoru, dolů a bude kolísat nahoru a dolů. Pak DCA je ziskovější strategie, než all in a to ve 2 případech ze 3.

  • Jednoduché - Jakmile nastavíte nákupy, nemusíte se již o nic starat a vše probíhá automaticky.

  • Časování trhu se nevyplácí - Trh bývá chytřejší než jednotlivec. Proto obzvlášť začátečníkům bych nedoporučoval se snažit hledat vrcholy pro prodej a propady pro nákup.

  • Měsíční plat - Většina z nás má pravidelný měsíční příjem. Proto je vhodné po výplatě malou část vždy převést na bitcoin.

Automaticky převod na eura Revolut

Abychom mohli nakupovat bitcoin, musíme nejdříve převést koruny na eura. Bohužel běžné banky mají velmi nevýhodný kurz, proto je vhodné využít službu Revolut. Tato služba má měnovou směnu bez poplatku do 25 tisíc a to za téměř středový kurz. Ovšem pozor, pouze přes týden, víkendové kurzy jsou nevýhodné. Revolut umožňuje automatické doplňování na účet přes kreditní kartu, ale mně tato možnost nefungovala.

Naštěstí se dá využít trvalá místní platba v českých korunách na účet Revolutu. Číslo účtu a referenci zjistíte ve své Revolut aplikaci. V každé běžné bance pak můžete nastavit trvalý příkaz, kterým budete pravidelně posílat peníze na Revolut. Já jsem využil Equa banku.

Automatický přesun na směnárnu

Revolut také umožňuje pravidelné SEPA platby. Díky nim můžeme přesunou eura na směnárnu. Platební údaje zjistíme na směnárně, na kterou budeme přesouvat eura. Při nastavení toho opakovaného příkazu vyberte účet v korunách a částku v eurech, kterou chcete pravidelně posílat. Při odeslání se automaticky koruny smění na eura. Je třeba myslet na to, že přesun peněz na Revolut standardní platbou může trvat i 2 dny, proto odeslání platby na směnárnu by mělo být nastaveno minimálně o den později.

Které služby umožňují automaticky nákup

Zbývá už jenom vybrat správnou směnárnu. Každá směnárna má trochu jiný kurz a jiné poplatky. Ze služeb, které znám, podporuje automatické nákupy Coinbase a crypto.com. Do srovnání přidám i Kraken, který má dlouhodobě nejnižší poplatky a nejvýhodnější kurz. Kraken na své směnárně neumožňuje automatické pravidelné nákupy, ale to lze obejít jistou kličkou, kterou si popíšeme níže.

Když se tedy podíváme na jednotlivé kurzy na směnárnách, tak zjistíme, že Kraken má nejférovější kurz. Nejdražší varianta je Coinbase, který má vyšší poplatky, než je běžné na směnárnách. crypto.com zase má vyšší kurz, ale už nemá další poplatek.

Pokud bychom na každé směnárně kupovali 0.001 btc, tak bychom zaplatili:

  • Coinbase: 53.77€ při nákupu kartou, 51.54€ při použití SEPA platby

  • crypto.com: 50.92€ při použití SEPA platby

  • Kraken: 50,57€

Tedy při použití Coinbase zaplatíme skoro o 2 % víc, než na směnárně Kraken. Při použití směnárny crypto.com zaplatíme o 0.6 % víc, než na směnárně Kraken.

Jak nakupovat automaticky na Krakenu

Zatím na směnárně Kraken funkci periodických nákupů neumožňují, ale protože mají otevřené API pro ovládání směnárny, je možné využít automatického robota pro nákupy. Existují různá placená řešení, ale také je možné najít open-source program. Já jsem našel open-source program: “Auto-buy crypto bot for Kraken”, který využívá Google Cloud platformu pro svůj běh. Dle podmínek Googlu, za takto malý program by nepožadovali žádnou platbu.

Tuto automatickou možnost jsem zatím ještě nevyužil, ale nevidím důvod, proč by neměla fungovat. Kraken používám zatím na jednotlivé nákupy. Pokud byste měli zájem o podrobnější návod, jak zprovoznit automatické periodické nákupy na směnárně Kraken, tak mi napište. Pokud bude větší zájem, vytvořím samostatný článek s návodem, jak tuto funkci zprovoznit.

Jakou službu zvolit pro automatické nákupy?

Coinbase je nejdražší řešení a má snad jedinou výhodu, že jejich aplikace je velice intuitivní a jednoduchá. Ale dle mého názoru pro automatické nákupy nedává smysl použít Coinbase, protože crypto.com se stejnými funkcemi má výhodnější cenu.

Nejlevnější řešení automatických nákupů je přes směnárnu Kraken, ale je zde velká bariéra. Je nutné nastavit externí program, který bude provádět nákupy. Také musím zmínit, že při použití externí aplikace, zvyšujeme riziko. Při špatné manipulaci s citlivými údaji a při použití externího programu, je možnost nějakého vyzrazení.

Přišli jste i na jiné služby, které umožňují periodické nákupy? Napište mi to do komentářů.


Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 9.3 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.