#43: 👨‍💻 5 tipů jak zvýšit své Cash-Flow

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.

Subscribe now


Co je to vlastně Cash-Flow (peněžní toky) a proč by měl každý investor na něm pracovat? Cash-Flow je rozdíl mezi výdaji a příjmy za určité období. Obvykle se pro personální účely používá měsíční interval, protože je běžné dostávat výplatu měsíčně. Abyste si spočítali své Cash Flow, musíte spočítat všechny zdroje příjmů a od nich odečíst výdaje. Je dobré tuto metriku provádět pravidelně, abychom věděli, jak si na tom stojíme. K tomu vám může pomoci téměř jakákoliv banka, která má jednoduché statistiky, můžete vyzkoušet aplikaci spendee nebo dokonce stačí starý dobrý excel.

Když si uděláme tuto statistiku, možná zjistíme, že máme negativní Cash-Flow. To znamená, že v daném období máme vyšší výdaje, nežli příjmy. V takovém případě je jasné, že takový stav není udržitelný a je zapotřebí s tím něco dělat. I v případě že si vedete dobře, stojí za to uvažovat o zlepšení. Protože, každé zvýšení cash-flow vám umožní volné prostředky investovat. Proto se podívejme na 5 způsobů, jak se dá cash-flow zvýšit.

1. Snížit náklady

První z možností je snížit náklady. Pokud si například odpustíte zbytečnosti jako nový mobil, když ten starý ještě funguje, nebo třeba kafe ze starbucksu, o tyto peníze se vám zvýší cash-flow. Dobrý pohled, který vám může pomoci rozhodnout se jestli vám nákup za danou cenu stojí za to, je přepočítání na čas. Například si chcete pořídit nový mobil, ten stojí 10 000 Kč, je dobré si tuto cenu přepočítat na čas, který musíte pracovat, abyste si jej mohli koupit. Jste opravdu ochotni vyměnit půl měsíce svého času za tento mobil? Pokud bychom to chtěli vzít do extrému, tak tento nákup například můžete přepočítat na čas o jak dlouho budete muset odložit odchod do důchodu. Pokud investici 10k Kč vložíte na investici s 10 % úrokem na 30 let, na konci budete mít necelých 200k Kč. Pokud by vám stačila měsíční renta 16k Kč, pak by pro vás nákup tohoto mobilu znamenal odchod do důchodu o rok později. Proto v jistém úhlu pohledu stojíte před rozhodnutím, jestli jste ochotni obětovat rok svého života kvůli mobilu.

2. Zvýšení platu

Jak jednoduše to zní. Jasný způsob, který by měl napadnout každého, je získat vyšší výplatu. Lehko se to řekne, ale hůře se to dělá. Pokud jste zaměstnaní, mohlo by vás napadnout, že si můžete říct o přidání, ale ve skutečnosti to udělá pouze málokdo. Zkuste se sami sebe otázat: Vím, jaká je situace v mém oboru a jaké jsou průměrné platy? Je dobré být připraven a udělat si průzkum. Klidně si můžete zajít na pár pohovorů a zjistit si, kolik by vám dala konkurence. Když přijdete s argumenty, proč byste měli dostat přidáno, pak máte vyšší šanci, že se to povede.

Ale i když přidáno nedostanete, pořád máte další možnosti. Zeptejte se svého šéfa, jakého cíle musíte dosáhnout, aby vám přidal. Druhá možnost je změnit zaměstnavatele. Dle statistik je to nejrychlejší metoda pro zvýšení mzdy.

Ale pozor, při vylepšení platových podmínek nesmíte zvýšit i své výdaje. Spousta lidí, když dostane přidáno, zaplatí předplatné netflixu, fitka, nebo se přestěhuje do většího bytu. Pokud to uděláte i vy, přidání vám nepomůže zvýšit cash-flow. Nikdo vám samozřejmě nebrání, abyste si zlepšili životní úroveň, ale pokud máte za cíl zlepšení cash-flow, musíte mít na paměti, že je třeba své výdaje krotit.

3. Diverzifikovat příjem

Nesoustřeďte se pouze na jeden zdroj příjmu. Stejně jak je zapotřebí diverzifikovat rizika v investování do různých aktiv, tak je zapotřebí diverzifikovat i zdroje příjmů. Možností je spoustu. Založte si malý byznys, třeba eshop, pište články pro informační weby, youtube videa, najděte si vedlejší brigádu na UpWork, investujte do dividendových akcií nebo vložte peníze na spoření u BlockFi. Ideálně si najděte něco co vás baví a nebude vám vadit strávit trochu času navíc za menší peníze, než jste zvyklí.

4. Splatit dluhy, odložit nákup

Pokud máte nějaké spotřebitelské dluhy s vyšším úrokem. Jste na špatné straně půjčování. Dluh z vás vysává finance, které jste utratili, i když jste na danou věc neměli našetřeno. Teď platíte úrok navíc a vytváříte někomu jinému jeho pasivní cash-flow. Jakýkoliv dluh s vyšším úrokem než 4 %, by měl být co nejdříve splacen.

U každého nákupu můžete uvažovat, jestli danou věc potřebujete hned, nebo se dá nákup odložit. Řekněme, pokud nemáte našetřeno a přesto si koupíte kávovar na úvěr, budete splácet úvěr i s úroky a o to se vám sníží cash-flow. Pokud odložíte nákup o délku úvěru a místo toho si budete danou částku odkládat a poté až koupíte, nebudete platit úroky navíc. Pokud se navíc rozhodnete odložit nákup například ještě o rok, můžete danou částku investovat nebo spořit a získat například 9 % úrok u BlockFi.

5. Využít slevy, cash-back

Můžete využívat různé slevy, například existuje portál plná peněženka, který vám vrátí různé slevy z nákupu u vybraných obchodníků. U těchto systémů si ale dejte pozor, abyste nekupovali ještě za dráž, než se dá sehnat jinde. Také můžete využít 2 % nebo 3 % cash-back kartu od cryptocom. Nákup s touto kartou není omezen na pár vyvolených obchodů. A 2 % na každý nákup je poměrně dost.

Shrnutí cash-flow

Ne všechny tipy musíte využít, ale i jeden z popsaných vám může pomoci zlepšit cash-flow. Všechny mají jedno společné, vyžadují, aby člověk na sobě zapracoval. Buď musí pracovat víc, uskromnit se nebo vyžaduje, aby byl člověk disciplinovaný. Ale odměnou může být vyšší poměr investováných prostředků. Čím více budete investovat, tím dříve budete moci dosáhnout svého cíle. Ať už je to dřívější důchod, pasivní příjem, finanční nezávislost nebo vysněný nákup.


Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 9.3 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.