#41: 👨‍💻 Mé portfolio

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.

Subscribe now


Technologické akcie i bitcoin v minulém týdnu hodně ztratily na své hodnotě. Možná právě pro to je dobrý čas ukázat, jak vypadá mé portfolio. Právě v této době, kdy spoustu akcií kleslo a už nejsou na svých maximech, se můžeme podívat na zisky v trochu vystřízlivělém tónu. Portfolio jsem hodnotil před tím, než se většina akcií odrazila.

FUV pozice 0,5 % zisk 212 %

Arcimoto je malá americká automobilka vyrábějící zábavní městská elektrická vozítka. Velmi malou pozici jsem nakupoval před více než rokem jako spekulativní pozici. A také, protože jsem tuto společnost chtěl podpořit. Protože jsem vkládal velmi malou částku, ani jsem neprováděl velkou fundamentální analýzu.

Na historickém maximu jsem měl 1200% nerealizovaný zisk. Ale protože se jedná o poměrně malou investovanou částku, zisky jsem nevybíral. Jistě se tato společnost veze na trendu elektrické mobility a akcie jsou trochu nadhodnocené. To se také ukázalo na 50 % propadu akcií na nynější hodnoty. Aktuálně můj nerealizovaný zisk je pouze 212 %.

BYND pozice 0,5 % zisk 10 %

Beyond meat je společnost, která vyrábí náhražku masa vyrobenou z rostlin. Tímto je přeskočen celý cyklus, kde je zapotřebí, aby nejdříve vyrostlo zvíře. A proto disruptuje masový průmysl. Dá se říct, že podle velikosti problému se dá určit velikost příležitosti. A příležitost zde je opravdu velká. Velikost masového průmyslu je 1,4 bilionů dolarů. Celou společnost jsem popsal v jednom ze svých předchozích článků.

https://www.youtube.com/watch?v=xjwq6-iKk4s

Beyond meat je pro mě investice na dlouhou dobu, myslím si, že podíl prodejů alternativních potravin k masu poroste. Trh s potravinami je obrovský, proto je obrovská příležitost k růstu pro tuto společnost. Také během své analýzy jsem spočítal že, pokud se Beyondu podaří získat 0.5 % z masového trhu, pak by cena akcií měla vyrůst 5x. Beyond meat jsem v posledních propadech dokupoval a pokud se objeví další možnosti k nákupu, pravděpodobně přikoupím další.

NIO pozice 0,4 % zisk 832 %

Čínská elektrická automobilka je další spekulativní pozice, kterou jsem nakoupil za velmi malé částky, ale vyrostla na 0,4 % portfolia.

Nio má možná před sebou velkou budoucnost, ale také má hodně co dokazovat. Valuace je poměrně vysoká a počty prodaných aut rostou na můj vkus velmi pomalu. Uvidíme, jak bude Nio pokračovat. Pozici nemám v úmyslu rozšiřovat, pouze držet.

CRSR pozice 0,9 % zisk 1,4%

Myslím si, že videoherní průmysl bude v následujících letech hodně růst. Společnost Corsair Gaming prodává různá herní příslušenství a je v tomto odvětví velmi dobrá.

Hráči bývají nároční uživatelé a pokud si některé příslušenství získá dobré hodnocení, určitě to není zadarmo. Corsair má dobré hodnocení u spousty svých produktů. V minulém roce se této společnosti podařilo obrovsky růst a díky tomu a díky propadu technologických firem se aktuálně obchoduje za atraktivní ceny. Forward PE ratio se pohybuje okolo 22. Proto jsem přikupoval nějaké akcie.

ETH pozice 1,8 % zisk 552 %

Ethereum má možná před sebou obrovský růst. Ale chystaný přechod na proof-of-stake se nemusí povést a proto z mého pohledu se jedná o mnohem riskantnější investici než bitcoin. Osobně Ethereum nevnímám jako peníze, ale spíše jako platformu pro inovaci a zajímavé projekty. Ale dlouhodobé investice do Eth vidím jako poměrně riskantní. Investici do Eth jsem neplánoval přesáhnout 1 %, ale růst v poslední době tuto pozici navýšil.

BTC pozice 46,6 % zisk 470 %

O bitcoinu jsem dlouhodobě přesvědčen. A myslím si, že aktuální ceny jsou velmi výhodné oproti cenám, na které se může dostat za 5 let. Samozřejmě bitcoin je velmi volatilní, proto jsem zvolil strategii pravidelných nákupů malými částkami. Díky tomu mám nižší procentuální zisk, než bych mohl mít, kdybych jenom nakoupil a držel. Ale moje pozice se stále zvyšuje a tím i absolutní zisk.

Především je risk/zisk u této investice může být obrovský. Pokud očekáváte, že bitcoin dorovná zlato ve své valuaci, kvůli lepším fundamentálním vlastnostem, pak může cena růst ještě 5x nebo víc. Pokud očekáváte, že bitcoin může absorbovat více než zlato, jako například záložní prostředky privátních společností a část spoření běžných lidí, zhodnocení může být obrovské.

O bitcoinu jsem napsal už spoustu, proto nemá smysl, abych psal všechno znovu. Místo toho zde uvedu seznam mých článků o bitcoinu.

TSLA pozice 47,9 % zisk 1070 %

Myslím si, že Tesla bude v následujících letech nejrychleji rostoucí automobilkou s elektro automobily, především díky tomu, že dělá všechno pro to, aby měla dostatek baterií, včetně vývoje vlastní. Tesla má také podle mě obrovský náskok vůči konkurenci, který se v některých oblastech pouze čím dál více vzdaluje.

Ale aktuální hodnota Tesly čistě pouze jako automobilky v mnoha očích není ospravedlnitelná. Teslu při aktuálních cenách držím především z přesvědčení, že to bude právě Tesla, která vyřeší globální univerzální autonomní systém. Toto přesvědčení pramení především z analýzy, jaký hardware a přístup k problematice používají. A z faktu, že mají nejvíc reálných dat z autonomního řízení ze skutečného světa a náskok v množství dat, které mají, se stále zvyšuje. Aktuální Beta autonomního systému už umí dojet z místa na místo určené na mapě bez zásahu. Zvládá světelné křižovatky, značky, odbočování s křížením a další.

Velmi malou část akcií jsem prodal na $828, v té době Tesla zabírala asi 70% mého portfolia. I když v Teslu dlouhodobě věřím, na těchto hodnotách bylo nacenění opravdu vysoké. A tak jsem se rozhodl, že část těchto peněz investuji do jiných akcií, které mají před sebou potenciálně vyšší růst.

Tesla aktuálně zabírá asi 48 % mého portfolia. Hlavní důvod proč ji držím není ten, co nyní dokáže, ale kam si myslím, že se posune za 5 nebo 10 let. Lidé mají tendenci přeceňovat co se stane v jednom roku, ale podceňovat co se může stát za 10 let. Tesla je podle mě leader v EV, autonomním software, bateriových článcích a bateriích pro elektrické sítě. Jenom leader v jednom z těchto odvětvích by byla skvělá investice, co potom leader ve všech 4.

Hodnocení portfolia celkově

U všech investicí jsme se dívali pouze na celkový zisk, v předchozím emailu, jsem ale psal, že výkon portfolia by se měl hodnotit pomocí zhodnocení peněz z hlediska ročního výnosu (XIRR). Pomocí této hodnoty můžeme porovnávat výkonnost vůči akciovému indexu. Mé portfolio, za celou dobu, kterou ho sleduji, má průměrné zhodnocení investovaného kapitálu 225 % ročně. Nejsem naivní a neočekávám, že si toto zhodnocení udržím dlouhodobě. Můj osobní cíl je udržet se nad S&P 500, a to nejlépe o 10 %. Můj dlouhodobý cíl je udržet si 20% zhodnocení. Pokud by výkonnost mého vlastního portfolia klesla pod 10 %, pak bych pravděpodobně vše převedl do nějakého indexového ETF.

Ale jak jsem psal v článku o porovnávání portfolií, zhodnocení je pouze jedna stránka věci. Je zapotřebí zhodnotit i riziko/volatilitu. Pro srovnání jsem vybral index S&P 500. Pokud bych investované prostředky vkládal do indexu místo svého portfolia, mé Sharpe ratio by bylo nižší, tedy poměr zisk/risk(volatilita) zatím vychází hůře pro index. Uvidíme, jak dlouho budu schopný udržet lepší výkonnost.

Pravděpodobně mi bude vyčítáno, že mé portfolio je velmi koncentrované okolo Tesly a Bitcoinu, což je pravda. Na to dokážu říct pouze to, že aktuálně buduji jmění, což znamená, že se zaměřuji na maximalizaci zisků a to mi s Teslou a Bitcoinem prozatím vychází. Jakmile dosáhnu určitého jmění, budu se zaměřovat na jeho bezpečné zachování. Většina úspěšných podnikatelů a investorů své jmění získala koncentrováním na několik málo investicí. Pomocí diverzifikace se velké jmění vybudovat nedá. Diverzifikace slouží především k tomu, aby jmění zachovala. Proto jsem soustředil většinu finančních prostředků do 2 investic, o kterých jsem přesvědčen, že mají před sebou největší potenciál. Své ideální portfolio bych si představoval rovnoměrně rozložené do 5 investic, což ale vyžaduje čas na vybudování.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.